AskNetim.Com Paylaşım Platformu

Rize Gezilecek Yerler

Başlatan AlpereN, Şub 20, 2021, 06:54 ös

« önceki - sonraki »

AlpereN

Palovit ŞelalesiTürkiye'nin, her şehrine serpiştirdiği doğal güzelliklerinden biri de Palovit Şelalesi'dir. Rize-Çamlıhemşin'de bulunan Palovit Şelalesi, bölgenin en yüksek debili şelalesi özelliği taşıyor.

Zil KalesiRize'nin Çamlıhemşin ilçesinin 15 km güneyinde yer alan Zil Kalesi, bölgenin en dikkat çekici tarihi eserlerinden biri olma özelliği taşıyor. 1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunan Zil Kalesi, Fırtına Deresi'nin batı yamaçları üzerine kurulu. Zil Kalesi'nin üzerine inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 metre, dere yatağından ise yaklaşık 100 metre yükseklikte yer alıyor.

Anzer YaylasıRize'nin İkizdere ilçesine 35 kilometrelik bir mesafede yer alan Anzer Yaylası, endemik çiçek türlerinin güzelleştirdiği doğasıyla bulunduğu coğrafyanın en önemli parçalarından biri.

Kaçkar Dağları Milli ParkıÇamlıhemşin'nde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, ilçe merkezinden 16 km uzaklıkta konumlanmaktadır. 51.500 hektarlık bir alandan oluşan park, 1994 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile milli park ilan edilmiştir. Oldukça zengin bir floraya ev sahipliği yapan Fırtına Deresi, milli parkın batı kesimini oluşturmaktadır. Parkın içerisinde göller, çayırlar, buzul vadilerin yanı sıra nice bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. Domuz, tilki, sansar, geyik, yaban keçisi ve ayı parkın misafirlerinden bazılarıdır. Park aynı zamanda ülkemizdeki orman gülünün 3000 metreye ulaştığı tek yer olarak bilinmektedir.

Rize KalesiRize Kalesi, il merkezinde bulunduğu için kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Kale, iç kale ve aşağı kale olarak ikiye ayrılsa da aşağı kale günümüzde hemen hemen yok olmuştur.

Şenyuva KöprüsüRize-Çamlıhemşin'in tarihi eserlerinden biri olan ve kullanılmaya devam eden Şenyuva Köprüsü, bulunduğu bölgenin en eski köprüsüdür.

Polakcur YaylasıRize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Polakcur Yaylası, 2100 metre rakımdaki bir vadinin yamacına kurulmuş. Üç mahalleden meydana gelen Polakcur Yaylası, Ardeşen-Beyazkaya, Hala ve Civik Köyleri tarafından kullanılıyor.

Ciha KalesiRize, her köşesinde kendi tarihini ve doğasını yansıtan şehirlerimizden biridir. Kendiniz sadece yeşilin hakim olduğu bir dünyada hissedeceğiniz bu benzersiz şehrin, bilinen yerleri kadar bilinmeyen noktaları da vardır.

Büyük Deniz GölüBüyükdeniz Gölü, Kaçkar Dağları'nda yer alan buzul göllerinden en büyük olanıdır. Kaçkar Dağları, Türkiye'nin kuzeyinde, Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan bir sıradağdır. Kaçkarlar, Kuzey Anadolu Dağları'nın doğudaki bölümünü oluşturur. Doğusundaki zirvelerin birçoğu 3500 metrenin üzerindeyken, batısındaki zirveler 2000 metre kadar bir rakıma sahiptir. En yüksek noktası olan Kaçkar Kavrun Dağı'dır ve 3932 metredir.

Çat VadisiÇat Vadisi, Ayder'in 15 km güneybatısında bulunan ve pek fazla bilinmeyen bir doğa harikasıdır. Karadeniz'in doğa cennetlerinden biri olan Çat Vadisi'nin Ayder Yaylası arasında 2100 metreye ulaşan dağlar vardır. Yolu oldukça zor olan Çat Vadisi'nin popüler olmamasının nedeni de budur zaten.

Fırtına DeresiAdrenalin ve doğa tutkunlarının ilk tercih ettiği yerler arasındadır Fırtına Deresi. Ardeşen'e yaklaşık olarak 2 kilometre uzaklıktan sonra Karadeniz'e büyük bir coşkuyla dökülen Fırtına Deresi, 57 kilometre uzunluğundadır.

Ovit Yaylasıİçerisinde 40-50 ev bulunan Ovit Yaylası, turizm açısından oldukça önemli noktalardan biridir. Yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turistleri ağırlar ve her yıl yaptığı şenliklerle hem halkı eğlendirir hem de özel konuklarını misafir eder.

Çağrankaya YaylasıKaradeniz'in cennet şehirlerinden biri olan Rize, yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turistin gezip gördüğü yerler arasındadır.

Elevit YaylasıÇamlıhemşin'e yaklaşık 55 km mesafede yer alan ve 1800 metre yüksekliğe sahip olan Elevit Yaylası, tipik Karadeniz evlerine ev sahipliği yapmaktadır. Çoğunlukla yaz döneminde yaylacılık yapanlar tarafından ziyaret edilen yayla, sahip olduğu asfalt yol sayesinde çevre yaylalara oranla oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir. İçerisinde köy bakkalı, bal satan minik ve turistik dükkanlar ve kahvehane bulunan bölge, ziyaretçilerin yayla seyahati sırasında mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelmektedir.

AmlakitRize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bağlı olan Amlakit, 2050 rakımda yer alan Ayder Yaylası içerisinde bulunan bir yeryüzü cenneti. Mayıs ayı itibariyle yayla turizminin hareketlendiği Amlakit, ekim ayına kadar ziyaretçi ağırlıyor. İsmi pek duyulmamış olsa da, son yıllarda yayla turizminde büyük ataklar gerçekleştiren Amlakit'in tahmin edeceğinizden daha çok ziyaretçisi var.

Palovit YaylasıÇamlıhemşin'e araç ile dört saat mesafede yer alan ve yaklaşık 2330 metre yükseliğe sahip olan Palovit Yaylası, bölgenin önemli yaylalarından biridir. Yaylaya Trovit Yaylası'nı geçtikten sonraki aşıttan aşağıya doğru inerek ulaşılabilmektedir. Bu yaylanın hemen karşısında ise Meleskur Yaylası bulunmaktadır. Hem Palovit hem de Meleskur günümüzde hayvancılık faaliyetlerinin yürütülmesi nedeniyle "'yayla"' tanımını korumaya devam etmektedirler. Muhteşem bir doğaya ev sahipliği yapan Palovit Yaylası'nın mimari yapısında geleneksel taş işçiliğine dair örnekler görülmektedir.

Sal YaylasıÇamlıhemşin'den 1,5 - 2 saat süren bir araç yolculuğuyla ulaşılabilen Sal Yaylası, Pokut Yaylası'na komşudur. Pokut'tan yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesiyle ulaşılabilmektedir. Özellikle 1800 metreden sonra ağaç türlerinin yetişmemesine rağmen Karadeniz yelini alması nedeniyle ağacın yetişebildiği Pokut, yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Gelen ziyaretçilerin büyük bir kısmı yürüme mesafesiyle ulaşılan Sal Yaylası'nı mutlaka seyahat planlarına dahil etmektedir. Çamlıhemşin'in Çinçiva köyü tarafından kullanılan yayla özellikle temmuz başından itibaren dolmaya başlar. Bazı yaylacılar ise ekim ayına kadar yaylada kalır.

Avusor YaylasıRize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Avusor Yaylası, çoğunlukla Lazların yaşadığı bir yayla olma özelliği taşıyor. Ayder Yaylası'ndan Kavrun Yaylası'na giderken ilk sola saptığınızda, Avusor Yaylası yoluna girmiş oluyorsunuz. Avusor Yaylası'nın aşağıdaki kısmı, ahşap ve genellikle taş evlerden meydana geliyor. Bu bölümde yaklaşık olarak 50 adet ev yer alıyor.

Kemer KöprülerDeniz seviyesinden 2000 metre yüksekliğe ve 50 metre bir mesafeye ulaşan Rize'nin topografyası, oldukça dik yamaçlar ortaya çıkarıyor. Yükseklerden denize hızlı bir şekilde dökülen akarsular ise derin vadiler açıyorlar. Tarih sahnesinde insanlar, bu akarsu vadilerini geçip, yerleşim yerlerine, yaylalara ve tarım alanlarına ulaşmak için pek çok köprü inşa etmişler. Bu da kentteki taş kemer köprü mimarisinin bir hayli gelişmesini sağlamış. Bölgenin iklimsel yapısı nedeniyle kısa sürede yıpranan bu kemer köprüler, sıklıkla onarım görmüşler.

Büyük Gülbahar Sultan CamiiRize Merkez'de yer alan ve aynı ismi taşıdığı mahallenin sınırları içerisinde olan Büyük Gülbahar Sultan Camii, şehrin eski ibadet mekanlarından biri de olsa sürekli onarıldığı için çok yeni ve sağlam durur. Bunun sebebi caminin birçok kez yıkılıp tekrar inşa edilmesidir.

Rize MüzesiRize Müzesi, şehrin hem tarihi hakkında hem de yörenin kültürü ve geleneği hakkında geniş çaplı bilgi vermektedir. İlçe merkezinde bulunur.

Rize Atatürk Müzesi1902 yılında Mataracı Ailesi tarafından yaptırılan Rize Atatürk Müzesi, çatısı ile birlikte 3 katlı bir bina. Bugünkü düzenlemeye göre evin en üst katı Atatürk Müzesi olarak kullanılıyor.

Makrevis MahallesiRize'nin Çamlıhemşin ilçesinde, ormanlarla ve sislerle kaplı dik bir dağın yamacında bulunuyor Makrevis Mahallesi. Dağ yamacı deyince sanki ulaşılmazmış gibi geliyor ama araçla çıkılabiliyor Makrevis Mahallesi'ne.

Çinçiva KöyüÇinçiva Köyü, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. Çinçiva aslında köyün eski ismi. Şimdiki ismi ise Şenyuva Köyü.

Verçenik Dağı3711 metre yüksekliğinde olan Verçenik Dağı, Kuzey Anadolu Dağları'nın Doğu Karadeniz bölümünde, Kaçkar Dağları'nda yer alıyor. Aslında Verçenik Dağı, Kaçkar Dağları'ndaki ikinci en yüksek zirve. Bununla birlikte Türkiye'nin sekizinci en yüksek dağı olma özelliği taşıyor Verçenik Dağı. Verçenik Dağı'nın diğer dağlardan farklı olarak kendine has bir görünümü var. En yükseği ortadaki olmak üzere, yan yana üç doruktan oluşan ilginç bir görüntüye sahip Verçenik Dağı.

Kapılı GöllerVerçenik Dağı'nın hemen yanı başında yer alan Kapılı Göller, 3000 metre yükseklikte bulunan bir dizi gölden oluşuyor. Çamlıhemşin Çat Köyü üzerinden, Verçenik Yaylası'na kadar önce muhteşem ormanlarla örülü derin Karadeniz vadilerini takip eden yoldan ulaşabiliyorsunuz. Başköy civarında daha önce hiç karşılaşmadığınız çiçek türleriyle süslü, büyük çayırlara çıkarak yaylada son buluyor bu yol. Buradan 2 saatlik bir yürüyüşle ulaşıyorsunuz muhteşem güzellikteki Kapılı Göller'e.

Çat KöyüRize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir köy Çat. Hatta 5 hanelik bir köy. Ne yazık ki bölgede yaşanan göç sebebiyle köyde ancak kala kala bu kadarcık hane kalmış. Üstüne bir de sadece 5 kişinin oyuyla seçilmiş muhtarı da var Çat Köyü'nün. Son seçimlere kadar muhtar olan bu kişi, yine seçimle muhtarlığını oğluna devretmiş.

Verçenik YaylasıRize'nin Çamlıhemşin ilçesine 60 km mesafede bulunuyor Verçenik Yaylası. Çadır kültürünün en iyi şekilde varlığını sürdürdüğü yaylalarımızdan biri Verçenik. Öyle ki, Verçenik Yaylası'nda bulunan kamp alanlarının sayısı bir hayli fazla. 3711 metre yüksekliğiyle Verçenik Yaylası, Kaçkar Dağları'ndan sonra en yüksek tepe olma özelliği taşıyor aynı zamanda. Yaylanın çevresinde 10'un üzerinde göl yer alıyor.

İslampaşa CamiiKaradeniz'in havasını, suyunu ve doğasını yansıtan şehirler arasındaki Rize'nin tarihi değerlerinden biri olan İslampaşa Camii'nden bahsedeceğiz.

Şimşirli Köyü CamiiRize-İkizdere'de bulunan Şimşirli Köyü Camii, bölgenin tarihi ibadet mekanlarından biridir.

Mikron KöprüsüFırtına Vadisi'nde bulunan tarihi köprüler arasındaki Mikron Köprüsü, Çamlıhemşin'deki Aşağışimşirli Köyü'ne oldukça yakındır.

Gito YaylasıRize, ziyaretçilerine tüm yeşilliklerini, yaylalarını ve oksijeni bol havasını sunar her yıl. Karadeniz'in en vazgeçilmez şehirlerinden olan Rize gezinizde görmeniz gereken çok yayla olacak. Polakcur Yaylası, Çeymakçur Yaylası, Ovit Yaylası, Çağrankaya Yaylası, Hazindak Yaylası, Avusor Yaylası.

Hazindak Yaylasıİçinde sadece 20-30 ev bulunur Hazindak Yaylası'nın Rize-Çamlıhemşin'de bulunur ve ulaşımda zorluk yaşamazsınız.

Kale Yaylası

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine 40 km mesafede yer alan Kale Yaylası, 2800 rakımı ile bölgenin en son köyü olma özelliği taşıyor. Fırtına Deresi'nin doğduğu noktada bulunan Kale Yaylası, Kaçkarların bir kısmını oluşturan Tatos Dağı'nın eteklerinde kurulmuş tarihi bir köy aynı zamanda. Erzurum'un İspir ilçesi ve Artvin'in Yusufeli ilçesine geçit vermesi nedeniyle, geçmişte yük kervanlarının geçtiği en önemli noktalardan biriymiş Kale Yaylası.

Samistal Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinden yaklaşık 2450 metre yükseklikte konumlanan Samistal Yaylası'na ulaşım farklı şekillerde sağlanabilmektedir. Bunlarda biri Palovit Yaylası üzerinden yapılırken, biri de Ayder Yaylası üzerinden yapılabilmektedir. Ayder'den direkt araç ulaşımı bulunmaktadır. Palovit'ten gidilecek ise yolun belirli bir kısmından sonra iki saatlik bir yürüyüş mesafesi sizi beklemektedir. Buradaki yayla evleri sal şeklindeki büyük taş kütlelerinden inşa edilmiştir. Samistal Yaylası'nın en çok dikkat çeken yanı günümüzde hala bozulmamış geleneksel bir mimariye sahip olmasıdır.

Kavrun Yaylası

Rize'nin en büyük yaylası olma özelliği taşıyan Kavrun Yaylası, Kaçkar Dağları'nın eteklerinde, 2240 metre yükseklikte yer alıyor. Sahip olduğu konum dolayısıyla arabayla ulaşabilen en yakın yayla olmasından ötürü Kavrun Yaylası, yayla turizminin en yoğun yaşandığı yerlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Çeymakçur Yaylası

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Çeymakçur Yaylası, Yukarı Çeymakçur ve Aşağı Çeymakçur olarak iki kısımdan oluyor. Ayder Yaylası'nı geçtikten sonra Galler Düzü mevkiinden devam ederek Çeymakçur Yaylası'na ulaşabilirsiniz.

Hemşin EvleriGenellikle konak türünden oluşan Hemşin Evleri, taş malzeme işlenerek inşa edilmiş 3 katlı yapılardan meydan geliyor. Üst kısımları ahşap işleme olan Hemşin Evleri'nin bazılarında, alt katlarda taş işlemeler kullanıldığı fark ediliyor. Kimi evlerin üst katları ise dolma taş tekniğiyle ahşap arasına taş doldurmak sureti ile yapılmış.

Kaçkar DağlarıDoğu Karadeniz boyunca süzülen Kaçkar Dağları'nın doğu kesimleri 3000 metre üzerinde olup, batı kesimde bu yükseklik 2000 metreyi göstermektedir.

Buzul GölleriBuz Çağı'nın bitiminde, yaklaşık 10 bin yıl önce buzul aşındırması sonucu eriyen mineraller, çökeltilerin suyla dolmasına neden oluyor ve bu şekilde meydana geliyor buzul gölleri. Buzul aşındırması dediğimiz olay ise, eriyen buzulların meydana getirdiği coğrafi çöküntüler oluyor. Çanak Göl olarak da anılan buzul göllerine, Anadolu'da sıklıkla rastlayabiliyoruz. Hatta doğaseverler için buzul gölleri, görülmeye değer doğa mucizeleri olarak nitelendiriliyor.

Ayder Yaylası KaplıcalarıRize'nin son yıllarda popüler olan bölgesi Ayder Yaylası, bir tabiat harikası adeta. Bu tabiat harikası, temiz havası ve doğal güzellikleri ile olduğu kadar, şifalı kaplıcaları ile de ziyaretçi ağırlıyor. Yeşillikler içerisinde şifa bulmak ve Ayder'in temiz havasını solumak için tercih edilen Ayder Yaylası Kaplıcaları, oldukça farklı bir termal deneyimi sunuyor.

Gelintülü ŞelalesiAyder Yaylası'nın rengarenk doğası arasında akar Gelintülü Şelalesi. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında seyrine doyum olmaz.

Çaykur Didi StadyumuÇaykur Didi Stadyumu; eski ismiyle Rize Şehir Stadyumu, Karadeniz Bölgesinde Rize şehrinde bulunan bir futbol stadyumudur.

Rize Otogarı (Rize Otobüs Terminali), Rize ili merkezine bağlı Reşadiye Mahallesi'nde bulunan bir şehir otogarıdır.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 2006 yılında Rize ili merkezine bağlı olarak kurulmuş olan devlet üniversitesidir.

Çeçeva Köyü - HaremtepeÇeçeva Köyü nerede, diye merak edenlere hemen söyleyelim tabiki de Karadeniz'de. Haremtepe olarak da bilinen Çeçeva Köyü, Karadeniz'de yer alan Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı bir köydür. Rize il merkezine yaklaşık 24 km. Çayeli ilçe merkezine ise yaklaşık 6 km. mesafede konumlanmaktır. Çay tarlaları ve yemyeşil doğasıyla misafirlerini karşılayan köyde bir tane hizmet veren tesis bulunmaktadır.

Alternatif turizmin, özellikle de yayla turizminin ülkemizdeki ilk adreslerinden olan Rize'de yeşilin hiç görmediğiniz tonlarını görecek, eşsiz doğaya hayran kalacaksınız.
Rize, Karadeniz'in en önemli ve gelişmiş turizm bölgelerinden biri. Özellikle bahar ve yaz aylarında ülkemizin her yerinden onbinlerce kişinin ziyaret ettiği Rize'de eşi bulunmaz güzellikler yer alıyor. Siz de bu güzellikleri keşfetmeye karar verdiyeniz Rize gezilecek yerler listemizie bakmayı unutmayın.
Köprüler: Rize'de muhteşem doğa içinde, dereler üzerinde yapılmış onlarca köprü var. Çoğu taştan yapılmış olan bu köprülerin pek çoğu en az 100 yaşında. Fırtına Deresi üzerinde yer alan Kemer Köprüler bu köprülerin en ünlüleri. Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Köprüköy Köprüsü, Çağlayan Köprüsü, Güneyce Köprüsü de görebileceğiniz köprüler arasında.


Kaleler: Rize'de tarihi yapılar da doğanın kalbinde yer alıyor. Muhteşem vadiler arasında bulunan Rize kalaleri de bu tarihi yapılar arasında. Rize Kalesi, Ciha Kalesi, Zil Kalesi, Bozuk Kale ve Yukarı Kale Rize geziniz sırasında görmenizi tavsiye ettiğimiz tarih duraklarından.

Camiler: Şimşirli Köyü Camii İslampaşa Camii, Büyük Gülbahar Sultan Camii, Küçük Gülbahar Hatun Camii Rize'de gezebileceğiniz tarihi camiler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Yaylalar: Rize denince akla ilk gelen görüntüler elbette yemyeşil doğası ve eşsiz güzellikleri ile yaylalar. Rize'de yayla turizmi de oldukça gelişmiş; burada onlarca yayla var. Dünyaca ünlü Ayder Yaylası Rize'de ilk görülen yerlerden biri. Ayder'in yanı sıra Çağrankaya Yaylası, Ovit Yaylası, Hazindak Yaylası, Gito Yaylası, Polakcur Yaylası, Çeymakçur Yaylası, Avusor Yaylası, Kavrun Yaylası, Samistal Yaylası, Kale Yaylası, Sal Yaylası, Pokut Yaylası, Palovit Yaylası, Elevit Yaylası, Anzer Yaylası Rize'de gezebileceğiniz yaylalardan.

Rize Evleri: Rize yaylalarına çıktığınızda onlarcasına rastlayaksınız Rize Evleri'ne. Hemşin Evleri olarak da bilinen tarihi Rize Evleri konak türünde yapılmış taş ve ahşap evlerdir. Hemşin Evleri'nin en güzel örnekleri Ayder Yaylası'nda bulunuyor.

Kaçkar Dağı Milli Parkı: Rize'nin dünyaca ünlü bir diğer doğal güzelliği de Kaçkar Dağları Milli Parkı. Dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Ayder Yaylası sınırları içinde bulunuyor.

Müzeler: Eğer Rize'nin tarihine daha yakından tanık olmak isterseniz şehirdeki müzleri de gezebilirsiniz. Rize Müzesi ve Rize Atatürk Müzesi (Mataracı Mehmet Efendi Evi) görebileceğiniz Rize müzelerinden.

Alıntıdır.
Ülkümüz Göklerde Dalgalanan Bir Sancak
Bizler Allah'ın Önünde Eğiliriz Ancak..!