Hoşgeldiniz Bugün 07 18 2018
Chat Odaları

Chat odalarında neler yapabilirsiniz.?

İnternet üzerinde chat yapmak kadar basit ve rahat bir sohbet şekli yoktur. Bu chat yapmak isteyen milyonlarca kişi chat odaları aracılığı ile bir arada buluşuyor. Peki bu chat odalarında buluşan milyonlarca kişi bu chat odalarında nelermi yapıyor.? Kimisi muhabbetini sohbetini ederek zaman geçiriyor, kimisi içerisindeki oyunları ile oyun oynayarak zaman geçiriyor, kimisi ise içerisindeği radyosunu dinleyerek bu chat odalarında vakit geçiriyorlar. Peki siz bu chat sitelerinden daha neler bekliyorsunuz.? Sadece kuru bir chat sitesi olmamasından ziyade, isteyen sohbetini ediyor, isteyen oyunu oynuyor, isteyen radyosunu dinliyor peki daha ne bekliyorsunuz.? Tabi ki bu chat odalarının farklı özelliklerde olanlarıda vardır. Kameralısıda vardır, sesliside vardır. Fakat her insan görüntüye dair veya sesliye dair siteleri pek tercih etmiyor. Çünkü kullanıcıların çoğu maksat sohbet olsun diye kendilerine dair görsel veya kişiler bilgilerini paylaşmadan özgürce sohbet etmek istiyorlar.

Bunun için sıradan normal chat odaları bu gibi durumları olmadığından dolayı popülerliğini yitirmiyor. Genellik ile kullanıcılar sıradan sade bir kullanıcı adı ile oluşturan sohbetleri tercih ediyor. Tabi ki görüntülüsünü veya seslisini isteyen arayan kişilerde var olmaktadır. Fakat bu ve bunun gibi chat odaları içeren siteler, sıradan normal chat odaları içeren siteler gibi popüler olamıyor. Artık günümüzde kullanıcılar çünkü gizliliklerine önem veriyorlar. Çoğu insan çünkü günümüzde internet ortamları hakkında duyulan bir çok şeylerden ibaret, internette bağlı hiç birşeye sıcak bakmayıp güven sorunu yaşadıklarındandır. Bu sebep ile kulanıcılar gizliliklerine başlıca ön planda tutmaktalardır. Chat odaları içerisinde kendisi ile sohbet etmek isteyen bir kişi ile kullanıcılar direk kendilerine dair hiç bir kişisel veya genel bilgi vermek, karşısındaki kişi ile paylaşmak istemez. Bu güven konusunda kullanıcıların birbirlerine karşın sorunları olduğuna dayalıdır. Örneğin siz hiç tanımadığınız etmediğiniz kişi veya kişiler ile şahsi bilgilerini paylaşırmısınız.? Tabiki tanıdıkça birbirinizze güveniyor, tanıdıkça zamanla birşeylerinizi paylaşmaya başlıyorsunuz.

Bu zaman sadece chat odaları ile alakalı değildir. Sonuç olarak yaşam hayatınız içerisinde de, her insan ile nasıl ki herşeyinizi paylaşmıyorsanız, internet ortamında paylaşmamanız gayet doğaldır. Tabi ki chat odalarında kullanıcılar birbirleri arasında görselliğe veya ses’e dair birşey olmadığından, sadece mesajlaştıkları üzerine yalan veya yanlış herkez anlattığı ifade ettiği kadar oluyor. Örneğin siz bayan dahi olsanız ben bay’ım demeniz gibi. Bu sadece bir örnektir. Yani chat odalarında gerçekleşen sohbetlerde kişilerin samimiyetine güvenerek ya kurdukları cümlelere inanırsınız, ya da inanmayıp kâle almazsınız.Sonuçta bu durum sadece chat odaları için geçerli olmayıp her hangi bir sosyal medya sitesinden, gerçek hayatınızda bizzat yüz yüze tanıştığınız kişiler içinde geçerli olup yaşamımız içerisinde her yerde bu durum ile karşılaşırız.


Yorum YapChat odası